Football Division Meetings

Posted on July 25, 2019 / Posted under Announcement, Football

2019 AOA Football Division meetings will kick-off July 25th 7:00pm at Fenton High School Auditorium.

Speaker Schedule for 2019 Season

July 25       Video Review                Jeff Conrad (state final official)
August 1   Officiating Mechanics    Robert Ybarra (state final official)
August 8    Tools of the Trade         Chuck Graber (state final official)
August 15  Working the Wings        Sal Vasta (state final official)
August 22  Penalty Enforcement     Ted Lepucki (state final official)
August 29*  Using HUDL Effectively Tim Loughnane (state final official)
> at Salt Creek Golf Club in Wood Dale

Once the Part 1 Test is released by the IHSA we will review it at our meetings.

AOA meetings qualify for a Level 2 clinic if you attend at least four of the six scheduled meetings AND pay the clinic fee. The clinic fee is included in the annual football membership registration, for new AOA football members the clinic fee is $40 for multi-sport AOA members and  $50 for AOA football only members.

Willie Smith

Posted on June 27, 2019 / Posted under Announcement, Softball

A celebration was held June 18th 2019 for the retirement of Willie Smith

37 Years as a IHSA umpire, 2 term AOA President and 5 time State Final Umpire.

He will be missed.

Pictured left to right: John Cournane, Joe Madison, Joe Fritsch, Willie Smith, Chris Schaefer, Sal Vasta

Softball Postseason Assignments

Posted on May 30, 2019 / Posted under Announcement, Softball

19 AOA Members received 2019 State Playoff assignments
Regionals 18
Sectionals 10
Super Sectionals 3
State Final 2

Don Christ
2A Regional Chicago (Holy Trinity) G 1, 2, 3 & 4
4A Regional Evanston (Twp.) G 1, 2, 3 & 4

John Courname
3A Regional LaGrange Park (Nazareth Academy) G 1, 2 & 3
3A Sectional Hampshire G 2 & 3

Harold Frey – 1A Regional Amboy G 1

Bob Hawkins – 4A Regional Geneva G 2, 3 & 4

Dan Knapp – 3A Regional Glen Ellyn (Glenbard South) G 1, 2 & 3

Dan Krueger
3A Regional Burlington (Central) G 1, 2 & 3
4A Sectional Palatine (H.S.) G 1, 2 & 3

Joe Maestro
4A Regional Palatine (H.S.) G 1, 2, 3 & 4
3A Sectional Wauconda G 1, 2 & 3

Joe Marks – 4A Regional Hinsdale (Central) G 1, 2, 3 & 4

John McGuinnis
4A Regional Lincolnshire (Stevenson) G 1, 2 & 3
3A Sectional Wauconda G 1, 2 & 3

Bruce Morrick -2A Sectional Braidwood (Reed-Custer) G 1, 2 & 3

Barry Rees
4A Regional Hinsdale (Central) G 1, 2, 3 & 4
3A Sectional Lisle (Benet Academy) G 1, 2 & 3

Craig Reges – 4A Regional Lombard (Glenbard East) G 1, 2, 3 & 4

Rich Rosenthal – 4A Regional Geneva G 2, 3 & 4

Javier Saez
2A Regional Chicago (Holy Trinity) G 1
3A Regional Chicago (Brooks) G1
2A Sectional Lisle (Sr.) G 1

Jim Schindler
2A Regional Lisle (Sr.) G 1, 2, 3 & 4
1A Sectional Shabbona (Indian Creek) G 1, 2 & 3

Scott Stemple
4A Regional Naperville (North) G 1, 2, 3 & 4
4A Sectional Glen Ellyn (Glenbard West) G 1, 2 & 3
3A Super Sectional Bloomington (Illinois Wesleyan U.)

Tony Swat
4A Regional Des Plaines (Maine West) G1
1A Regional Chicago (C. Hope Academy) G 1, 2, 3 & 4
2A Sectional Lisle (Sr.) G 1, 2 & 3
2A Super Sectional Site Joliet (J. Jr. College)
State Final Official 1A/2A

Sal Vasta
4A Regional Lombard (Glenbard East) G 1, 2, 3 & 4
4A Sectional Chicago (Marist) G 1, 2 & 3
4A Super Sectional Site Franklin Park-Northlake (Leyden)
State Final Official 3A/4A

Mark Voyda – 1A Regional Chicago (C. Hope Academy) G 1, 2, 3 & 4

Basketball Postseason Assignments

Posted on May 30, 2019 / Posted under Announcement, Basketball

Fred Anderson
Chgo Christian 2A Regional
King 3A Regional
Proviso West 4A Sectional

Darius Ardelean
Niles North 4A Regional
Glenbrook North 4A Regional

Tom Cahill
Rolling Meadows 4A Regional

Tom Calabrese
Maine South 4A Regional

Tracey Carothers
Dunbar 3A Regional
South Shore 3A Regional

Bernie Carroll
Bolingbrook 4A Regional
Niles North 3A Sectional

Dwayne Chandler
Young 4A Regional
Payton 3A Regional

Mark Cladis
Andrew 4A Regional
Grayslake Central 3A Sectional

Maryssa Cladis
Brooks 3A Regional

Nick Cladis
Oswego 4A Regional
East Aurora 4A Sectional

Earl Clement
Christ the King 2A Regional
STEM 3A Regional
Thornwood 3A Sectional

Earl Clement
Clemente 3A Regional
Little Village 3A Regional

Kent Collins
Glenbard West 4A Regional

Bob Copas
Argo 4A Regional

Ronnie Creggett
York 4A Regional

Craig Davelis
Niles North 4A Regional
De La Salle 3A Sectional
Palatine 4A Supersectional

Craig Davelis
Conant 4A Regional
Waukegan 4A Sectional

Dan Fisher
Stagg 4A Regional

Jim French
Christian Liberty 1A Regional
Barrington 4A Regional

Joe Fritsch
NSCD 2A Regional
Resurrection 3A Regional
Loyola Academy 4A Regional

Leon Geralds
Lycee Francais 1A Regional
Cristo Rey 3A Regional

Steve Halberg
Lisle 2A Regional
Young 4A Regional

Greg Hartzheim
Argo 4A Regional
Niles North 4A Sectional

Byron Hoekstra
St. Joseph 3A Regional

Bob Issel
Rolling Meadows 4A Regional
Grayslake Central 3A Sectional
Northwestern 4A Supersectional

Michael Jackson
Plainfield North 4A Regional

Bob Jenkins
Benet Academy 4A Regional
Thornwood 4A Sectional

Darnell Jones
Cary-Grove 4A Regional
Evanston 4A Sectional
Lake Forest 4A Regional

Darnell Jones
North Lawndale 3A Sectional

Art Kasak
Christ the King 2A Regional
Argo 4A Regional

Dylan Kramer
Ida Crown 1A Regional
Northridge Prep 2A Regional

Chuck Landeros
Rolling Meadows 3A Regional

Tim Loughnane
Ida Crown 1A Regional
St. Viator 3A Regional

Stacy Majchrowski
Walther 2A Regional
Lisle 2A Sectional
Plainfield North 4A Regional

Joe Madison
Julian 2A Regional
King 3A Regional
Latin 2A Regional

John Marino
York 4A Regional

Jason McKinney
Rolling Meadows 3A Regional
Wheeling 4A Regional

John Mesarzos
Downers North 4A Regional

Craig Ochoa
Lisle 2A Regional
Nazareth 3A Regional

Kevin O’Keefe
Wheaton Academy 3A Regional

Rich Parsons
Grayslake Central 3A Sectional
Northwestern 4A Supersectional

Ron Ritter
Downers North 4A Regional
Thornwood 4A Sectional
Concordia 3A Supersectional
3A/4A State Finals

Val Russell
Walther 2A Regional

Jeff Rutledge
Morton 4A Regional
Bartlett 4A Sectional
Joliet Central 3A Supersectional
3A/4A State Finals

Joe Spagnolo
Glenbard West 4A Regional
Marengo 3A Sectional

Don Taylor
Walther 2A Regional
Hersey 4A Regional
Ida Crown 1A Regional

Steve Terpening
Herscher 2A Regional
Lockport 4A Regional

Dave Trewatha
Lycee Francais 1A Regional
Evanston 4A Regional

Len Turnbull
St. Joseph 3A Regional

Sal Vasta
Northridge Prep 2A Regional
Collins 1A Sectional

Bob Vaughn
South Elgin 4A Regional
Waukegan 4A Sectional

Don Williams
Conant 4A Regional
Bartlett 4A Sectional
Joliet Central 3A Supersectional
3A/4A State Finals

Randy Wilson
York 4A Regional
Fenwick 3A Sectional
Palatine 4A Supersectional
3A/4A State Finals

2019 Basketball Banquet

Posted on February 12, 2019 / Posted under Social

Tuesday March 19, 2019

Alta Villa,
430 N. Addison Rd.
Addison, IL 60101

Chicken Parmigiana or Ribeye Steak
Cost: $25 per person

HOF Inductions: Joe Fritsch & Sal Vasta

2019 Baseball Division Meetings

Posted on January 8, 2019 / Posted under Baseball

February 6, 2019

  • Umpire Pre-Season Training Program – Chad Pearson, Head Football Strength and Conditioning Coach, University of Akron
  • Professionalism* – Gary Stratton
  • Mound Visits – John Cyr

February 13, 2019

  • Conflict Resolution* – Bill Mushrush
  • Ejection Reports – Jeff Siegel UMPS
  • Pre-Game Meeting with Partners and Coaches – Steve Harms

February 20, 2019

  • Game-Ending Situation – Steve Harms
  • Know Your Why – John Cyr
  • Working with an Assigner – Jordan Cohen (IOA)

February 27, 2019

  • Batting Out of Order and DH Substitutions
  • Strike Zone Philosophy – Jeff Collis FVB
  • Observation Program – Bill Mushrush

March 6, 2019

  • Rules Changes and POE – Al Albert
  • Working the Bases*  – Dan Marshall (CCUA)

March 13, 2019

  • Balks Video Compilation – Bob Copas
  • NFHS Part 1 Exam Review – John Cyr

Jan 25 Basketball Social

Posted on November 18, 2018 / Posted under Social

Shoeless Joe’s on Lake Street in Addison

Friday, Jan. 25 from 9 to 11 pm

Menu will be pizza, salad, and soda for $12 per person, plus tax and tip.

Nov 8 Basketball Division Meeting

Posted on November 7, 2018 / Posted under Announcement

AOA BASKETBALL DIVISION MEETING SCHEDULE
Location: York High School in Elmhurst

Thursday, November 8

6:45 – 7:25 p.m. – Check-In
7:30 – 8:00 p.m. – Breakout Session: Split Meeting Schedule
Breakout Session # 1: “Two Person Court Coverage” (Joe Spagnolo) – Room A278
Breakout Session # 2: “Rule 6: Live & Dead Ball” (Bryce Cann) – Room A290
8:00 – 8:05 p.m. – Break
8:05 – 8:35 p.m. – Keynote Speaker: Harry Bohn, State Final Coordinator of Officials – Room A290
8:35 – 8:45 p.m. – Meet Your Assignor: Harry Bohn, South Suburban, Southwest Suburban, West Suburban Conferences
8:45 – 8:50 p.m. – Play of the Week Review
8:50 – 9:00 p.m. – Announcements
9:00 – 10:00 p.m. – Social Event at The Silverado Grill, 447 Spring Road – Elmhurst, IL

Breakout Session Synopsis

Breakout Session # 1: “Two Person Court Coverage”
Knowing what to look for when officiating the lead and trail positions are key examples in having success on the court. IHSA Clinician Joe Spagnolo will break down both the lead and trail and will provide best practices for each position. Concepts of proper positioning along with tips for officiating both positions will be covered.

Breakout Session # 2: “Rule 6: Live and Dead Ball”
Long-time AOA member Bryce Cann details the Live/Dead ball rule and covers jump balls, alternate possession and provides case plays to make you an expert at situations that occur more frequently on the court than any other action. The reasons of why the rule is important to properly administer penalties and the dreaded correctable error rule will also be discussed.

Keynote Speaker Address
State Finals Coordinator of Officials and Chief IHSA Basketball Clinician, Harry Bohn, brings his words of wisdom and reviews the proper way on how to work on the court. Harry will also speak on selected topics covered in the online rules video as well as bring his state final video clips from the last few years. Don’t miss this informative presentation.

Nov 1 Basketball Division Meeting

Posted on October 30, 2018 / Posted under Announcement

AOA BASKETBALL DIVISION MEETING SCHEDULE
Location: York High School in Elmhurst

Thursday, November 1

6:45 – 7:25 p.m. – Check-In
7:30 – 8:00 p.m. – Breakout Session: Split Meeting Schedule
Breakout Session # 1: “Everything You Want to Know about Uniforms” (Joe Spagnolo) – Room A278
Breakout Session # 2: “Communication with Coaches” (Andrew Williams) – Room A290
8:00 – 8:05 p.m. – Break
8:05 – 8:35 p.m. – IHSA Part 1 Test Review (Jeff Rutledge) – Room A290
8:35 – 8:45 p.m. – Meet Your Assignor: Jeff Schwarz, Central Suburban and Metro Prep Conferences
8:45 – 8:50 p.m. – Play of the Week Review
8:50 – 9:00 p.m. – Announcements
9:00 – 10:00 p.m. – Social Event at The Silverado Grill, 447 Spring Road – Elmhurst, IL

Breakout Session # 1: “Everything You Want to Know about Uniforms”
It is a necessary evil is to enforce the uniform and apparel rules. State Clinician Joe Spagnolo simplifies the rules on what participants can and cannot wear and discusses the importance of those rules and their philosophies. The presentation provides numerous examples of what is legal and what is not.

Breakout Session # 2: “Communication with Coaches”
Perhaps the most difficult part of officiating is the potential encounter with coach-referee communication. IHSA State Final official Andrew Williams will discuss successful methods in managing the conflict and will provide tips on proven techniques which you can use the next time you go out on the court.

Managed By: Aslan Interactive, Inc
Copyrights 2012-2014 by Athletic Officials Association